Results for SOLWAY SoSOL Mark Hill - 14-Oct-2018 - Provisional

...return to index

Course Results

Brown

Results

8.5km 310m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Joe Hudd WCOC M16 74:08  
2nd Craig Nolan ESOC M21 82:42 +8:34
3rd Dan Parker BL M55 84:05 +9:57
4th Callum Roberts MAROC M21 92:43 +18:35
5th Mike Harrison WCOC M45 101:40 +27:32
6th Karen Parker BL W55 103:41 +29:33
Brown standard time 111:12
7th Stuart Graham SOLWAY M50 118:58 +44:50
8th Ian Murgatroyd SOLWAY M55 124:10 +50:02

Blue

Results

5.8km 185m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Michael Billinghurst WCOC M55 56:43  
2nd= Ben Hartman INT M45 57:22 +0:39
2nd= Donald Petrie CLYDE M60 57:22 +0:39
4th Barry Veitch RR M45 57:58 +1:15
5th Alastair Dunlop CLYDE M45 61:36 +4:53
6th Paul McGreal RR M45 63:53 +7:10
7th Keith Brown ESOC M55 67:53 +11:10
8th Zoe Graham BL W18 68:27 +11:44
9th Ben Brown ESOC M18 70:11 +13:28
10th Ian Davidson CLYDE M60 71:13 +14:30
11th Alastair Mccartney CLYDE M14 74:24 +17:41
12th Christine Goulding BL W55 78:15 +21:32
13th Adrian Will GRAMP M40 80:33 +23:50
14th Helena Nolan ESOC W50 81:28 +24:45
15th Steve Breeze WCOC M45 84:15 +27:32
Blue standard time 85:05
16th Alastair Murgatroyd SOLWAY M21 85:47 +29:04
17th Fred Davidson SOLWAY M40 87:09 +30:26
18th Pete Younger ELO M60 88:12 +31:29
19th Leonne Hutchinson ESOC W45 89:12 +32:29
20th Ronald Nolan ESOC M50 90:09 +33:26
21st Nicholas Langley CLYDE M45 97:53 +41:10
22nd Paul David Williams BL M65 102:19 +45:36
23rd Ange Jackson WCOC W40 107:34 +50:51
24th Christian Chapman-Bird GUOC M21 108:41 +51:58
25th John Smith SOLWAY M65 114:27 +57:44
26th Mark Kassyk ESOC M60 118:46 +62:03
27th Stuart Mccartney CLYDE M50 134:09 +77:26
28th David Adamson SOLWAY M60 138:51 +82:08
29th Sally Mccartney CLYDE W50 149:55 +93:12

Green

Results

4.0km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rachel Brown ESOC W16 37:26  
2nd Peter Hudd WCOC M55 43:40 +6:14
3rd Stella Lewsley BL W60 46:06 +8:40
4th Terry O'Brien STAG M60 46:41 +9:15
5th Amelia Petrie CLYDE W60 49:06 +11:40
6th Michael Pearson TAY M70 49:46 +12:20
7th Robin Strain ELO M65 50:20 +12:54
8th Phil Smithard KFO M70 55:00 +17:34
9th Kenneth Daly INT M55 55:01 +17:35
10th Iryna Bogachova AYROC W40 55:17 +17:51
11th Andy Paterson CLYDE M50 55:54 +18:28
12th Leslie Dalgleish ESOC M65 56:51 +19:25
13th Neil Brown SOLWAY M60 56:56 +19:30
14th John Robson SOLWAY M60 58:01 +20:35
15th Sheila Strain ELO W70 58:05 +20:39
16th Judith Bell ESOC W45 60:04 +22:38
17th Andrew Armstrong RR M60 63:38 +26:12
18th Philip Nichols BL M60 63:50 +26:24
19th Roger Garnett ESOC M65 65:57 +28:31
Green standard time 65:57
20th Tim O'Donoghue SOLWAY M65 67:48 +30:22
21st Carol Graham SOLWAY W50 67:58 +30:32
22nd Dick Whitworth BL M75 70:35 +33:09
23rd Trish Carmichael TINTO W70 71:10 +33:44
24th Kerry Willacy SOLWAY W45 71:15 +33:49
25th Victoria Graham SOLWAY W21 71:27 +34:01
26th Jane Emslie INT W35 72:33 +35:07
27th Bill Stevenson ESOC M65 75:25 +37:59
28th William Bruce RR M65 75:58 +38:32
29th Helen James STAG W55 76:00 +38:34
30th Trina Rogerson ELO W65 77:47 +40:21
31st Fiona Johnston RR W55 79:22 +41:56
32nd Anne Stevenson ESOC W70 79:30 +42:04
33rd Margaret Dalgleish ESOC W65 80:51 +43:25
34th Chris Lates BL M75 81:02 +43:36
35th Dick Carmichael TINTO M70 85:03 +47:37
36th Neil McMillan ELO M21 88:01 +50:35
37th Jim Lawrence SOLWAY M70 97:09 +59:43
  Janice Nichols BL W55 rtd  

Short Green

Results

3.0km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Les Smithard KFO M65 48:38  
2nd Heather Smithard KFO W65 53:47 +5:09
3rd Elizabeth Elliott WCOC W65 55:11 +6:33
4th Bill Melville TAY M75 59:43 +11:05
5th Isla O'Donoghue SOLWAY W16 72:21 +23:43
Short Green standard time 72:57
6th Janet Clark ESOC W75 76:18 +27:40
7th Anne Pearson TAY W60 76:59 +28:21

Light Green

Results

3.3km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ewan Mccartney CLYDE M12 38:28  
2nd Janet Moxley IND W50 60:37 +22:09
3rd Jennifer Norris IND W60 108:45 +70:17
Light Green standard time 108:45
4th Erina Brown IND W18 108:53 +70:25
  Anne Campbell RR W55 m6-8  

Orange

Results

3.1km 70m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jake Finney IND M14 26:16  
2nd Lewis McShane IND M16 28:18 +2:02
3rd Megan Brown ESOC W10 45:38 +19:22
4th Alison Crooks SOLWAY W45 51:37 +25:21
Orange standard time 51:37
5th Rachel Findlay IND W45 54:30 +28:14
6th Sean Findlay IND M14 55:00 +28:44
7th Fran Humphrey ESOC W65 67:20 +41:04

Yellow

Results

2.6km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Finlay Crooks+1 SOLWAY M10 34:10  
2nd Chris Pearson TAY M21 34:51 +0:41
3rd Gregor Menzies+1 IND M10 39:01 +4:51
4th James Colbeck+1 IND M8 43:00 +8:50
Yellow standard time 51:15

White

Results

1.6km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Scarlett Willacy SOLWAY W12 15:08  
2nd Oonagh Menzies+1 IND W6 31:37 +16:29
White standard time 31:37