Brown

Splits

8.8km 305m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ian Cumpstey JOK M35 75:03
2nd Barry Veitch RR M45 75:28
3rd Hazel Dean FVO W50 85:49
4th Christine Goulding BL W50 104:13

Blue

Splits

6.6km 270m

Pos Name Club Age Class Time
1st Blair Young TINTO M55 56:01
2nd Rafaela Ilmoni STAG W21 57:29
3rd Caspian Richards INT M45 58:24
4th Bob Cherry AYROC M55 59:16
5th Paul Hammond FVO M40 60:46
6th John Robson SOLWAY M60 67:40
7th Ian Turner SOLWAY M65 68:35
8th Raymond Wren BL M70 76:02
9th Ian Davidson CLYDE M55 76:36
10th Pete Younger ELO M60 77:34
11th Roy McGregor SROC M50 78:55
12th Anne Burbidge WCOC W55 82:11
13th Chris Lates BL M75 93:26
14th Fred Davidson SOLWAY M40 93:36
15th Richard Evans BL M60 94:03
16th David Rawle BL M45 104:34
17th Mark Kassyk ESOC M55 110:48

Green

Splits

4.2km 175m

Pos Name Club Age Class Time
1st Martin Dean FVO M55 33:33
2nd Alastair Lessells ESOC M65 42:48
3rd Terry O'Brien STAG M55 43:23
4th Chris Mitchell SOLWAY M40 44:52
5th Zoe Graham SOLWAY W16 46:40
6th Dougie Condy AYROC M65 47:55
7th Michael Pearson TAY M65 51:12
8th Emily Pearson TAY W21 51:24
9th John Robertson STAG M50 51:54
10th Gerry Thomson STAG M60 52:24
11th Catherine Rooney RR W55 52:42
12th Margaret Dalgleish ESOC W60 52:57
13th Simon Mortlock SOLWAY M50 53:06
14th Pat Squire INT M65 54:49
15th Donald Smith TAY M65 54:55
16th Fiona Hendrie FVO W55 55:39
17th Mike Cumpstey BL M70 55:47
18th Robin Strain ELO M65 55:54
19th David Adamson SOLWAY M55 57:26
20th Helen James IND W50 58:10
21st Les Dalgleish ESOC M65 60:16
22nd Patricia Alston INT W50 60:48
23rd Bill Stevenson ESOC M65 61:17
24th Jenny Wren BL W65 62:24
25th Phil Nichols BL M55 62:33
26th Morag McIntyre INT W55 62:43
27th David Fenwick WCOC M70 63:39
28th John Smith SOLWAY M60 63:58
29th Iryna Bogachova AYROC W35 66:02
30th Juliet Bentley SROC W45 68:35
31st Trina Rogerson ELO W65 70:00
32nd Robert Findlay ESOC M65 72:00
33rd Jim Lawrence SOLWAY M70 74:40
34th Donald Macleod FVO M75 75:47
35th Gordon Neilson ESOC M60 76:49
36th Lynn Easton CLYDE W45 79:10
37th Neil McMillan ELO M21 80:54
38th Dick Whitworth BL M75 83:25
39th Anita Evans BL W60 86:35
40th Carol Graham SOLWAY W50 92:55

Short Green

Splits

3.1km 145m

Pos Name Club Age Class Time
1st Anne Stevenson ESOC W65 40:27
2nd Leonne Hutchinson ESOC W45 43:43
3rd Jan Clenaghan SOLWAY W65 45:46
4th Jim Clark ESOC M80 48:42
5th Stan Johnston LOC M80 49:07
6th Sally Rollo SOLWAY W60 50:41
7th Ailsa O'Donoghue SOLWAY W18 50:57
8th Fiona Findlay ESOC W65 54:44
9th Joyce Rammell SOLWAY W65 54:47
10th Anne Thom ESOC W65 55:06
11th Helen O'Donoghue SOLWAY W50 56:07
12th Katy Lessells ESOC W65 59:03
13th Stewart Dunlop AYROC M70 64:13
14th Angela Whitworth BL W70 75:14
15th Maureen Brown ESOC W65 78:28
16th Janet Clark ESOC W75 84:18
17th Patricia McLaughlin STAG W65 86:22

Light Green

Splits

3.7km 140m

Pos Name Club Age Class Time
1st Craig McKay IND M55 49:06
2nd Hannah Mortlock SOLWAY W16 52:19
3rd Jenny Hammond FVO W40 54:38
4th Karsten Saunders IND M50 63:25
5th Chris Furse CLYDE M45 77:22
6th Isla O'Donoghue SOLWAY W14 96:15
7th Alison Rawle BL W50 104:06
rtd Verena Johnston LOC W80  

Orange

Splits

3.3km 115m

Pos Name Club Age Class Time
1st James Hammond FVO M10 34:41
2nd Luke McKay IND M12 40:25
3rd Suzanne Christie SOLWAY W45 46:14
4th Angus Thom SOLWAY M12 46:34
5th Paul Lawlor ESOC M50 46:46
6th John McKay IND M12 48:33
7th Maya Saunders IND W14 53:03
8th Thomas Rawle BL M12 57:04
9th Jamie Lawlor ESOC M14 61:19
10th Carol Macmillan SOLWAY W70 86:53

Yellow

Splits

1.9km 90m

Pos Name Club Age Class Time
1st Joseph Lawlor ESOC M12 17:53
2nd Edward Christie SOLWAY M12 21:24
3rd Maddie Christie SOLWAY W14 26:03
4th Jonasz Gofron + 1 IND M12 28:56
5th Anna Talbot +3 IND W10 32:00
6th Penny Gonlag IND W14 36:32
7th Chris Pearson TAY M21 41:34

White

Splits

1.6km 60m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rory Youngman SOLWAY M10 22:25
2nd Rebecca Hammond FVO W10 22:54
3rd Rowan Lawlor ESOC M10 23:27
4th Jenna Youngman + 1 SOLWAY W10 25:12
5th Annabel & Daniel + 1 IND W10 50:57